آغاز همکاری مرکز فابا و شرکت آدفا با امضای توافق‌نامه

آغاز همکاری مرکز فابا و شرکت آدفا با امضای توافق‌نامه

فابانیوز؛ شرکت ارتباط داده‌های فرا ایده (آدفا) و مرکز فابا برای همکاری در زمینه‌های مختلف اعم از همکاری در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌ها و رده‌های مختلف در صنعت بانکداری، همکاری‌های نمایشگاهی و برگزاری سمینارهای تخصصی در حوزه ICT و همچنین چاپ کتاب‌های تخصصی در زمینه بانکداری دیجیتال توافق‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش فابانیوز؛ محمدحسن گلستانه، مدیر عامل شرکت ارتباط داده‌های فرا ایده (آدفا) و محمدمراد بیات مدیرعامل مرکز فابا در جریان نشستی با حضور نازنین آهی مدیر فروش و بازرگانی ، سهیلا فلاح، واحد مهندسی فروش شرکت آدفا و همچنین سحر میرزایی، مدیر کسب‌وکار مرکز فابا توافق‌نامه همکاری در زمینه‌های مختلف امضا کردند.

محمدحسن گلستانه، مدیرعامل شرکت ارتباط داده‌های فرا ایده در جریان امضای این توافق‌نامه گفت: شرکت آدفا در زمینه مرکز داده و اینترنت اشیا (IoT) و آموزش فعال است. برنامه امسال آدفا نوآوری با توجه به سندهای تحول دیجیتال است که در کشور تدوین می‌شود. با توجه به این موضوع بانکداری دیجیتال یکی از حوزه‌های مهم کشور است که بدون نوآوری دچار چالش می‌شود. با صحبت‌هایی که در سال گذشته با مرکز فابا داشتیم با توجه به نقش این مرکز در زمینه بانکداری دیجیتال، تفاهم‌نامه‌ای را به نتیجه رساندیم که اولویت‌های‌مان را به یکی از اهداف مرکز فابا که بیش‌تر آموزش در فناوری‌های جدید است نزدیک کنیم.

گلستانه با اشاره به اجرایی کردن طرح ملی ممیزی مراکز داده  در سال گذشته به لحاظ زیرساخت بیان کرد: این طرح به کسب‌وکارها و کسانی که از آن‌ها سرویس می‌گیرند، کمک می‌کند تا مشتریان با اطمینان بیش‌تری بتوانند سرویس خود را انتخاب کنند.

مدیرعامل آدفا افزود: با توجه به اینکه هسته اصلی بانک فناوری اطلاعات است و بدون فناوری اطلاعات بسیاری از کسب‌وکارها بدون معنی می‌شوند. قلب این کسب‌وکارها مرکز داده و زیرساخت آن است. بنابراین مهم است که بدانیم بانک‌ها و کسب‌وکارهای مرتبط تا چه اندازه روی استاندارد حرکت کرده و سرمایه‌گذاری می‌کنند. نکته مثبت تدوین این سندها در سال گذشته این است که این اسناد را بومی کردیم. برای تدوین استانداردها بر اساس چند سند بین‌المللی سعی کردیم نیاز کشور را سنجش کنیم و با توجه به محدودیت‌ها و توان‌مندی‌های داخلی سند اولیه این استاندارد را ایجاد کردیم. اواخر سال گذشته اولین مرکز داده خصوصی ممیزی شد و حدود ۲۰ مرکز داده دیگر نیز برای ممیزی در نوبت هستند. فرهنگ ممیزی مراکز داده ، جهت حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و صیانت از استفاده کنندگان از خدمات مراکز داده و هم به‌دلیل اینکه در این ممیزی رده‌بندی انجام می‌شود، در حال شکل گیری است.

آغاز همکاری مرکز فابا و شرکت آدفا با امضای توافق‌نامه

وی ادامه داد: این ممیزی اتفاق خوبی در کشور است. چرا که اولین پروژه دولتی است که به بخش خصوصی واگذار شده است و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور متولی این موضوع شد و همه موارد آن توسط بخش خصوصی انجام شده است. تمام مراکز داده تقریبا ملزم می‌شوند که این استانداردها را داشته باشند و جدای از اینکه به کسب‌وکار آن‌ها کمک می‌کند، هم معافیت در برخی خدمات در حوزه زیرساخت دارند و هم برای اخذ مجوزها فرایندهای آن‌ها تسهیل و تسریع می‌شود. این ممیزی‌ها می‌تواند کمک بسیاری به پایداری سرویس در بانک‎‌ها و سایر کسب‌وکارها کند.

گلستانه درخصوص همکاری با مرکز فابا گفت: در موضوع امنیت، یک آکادمی به نام فرا ایده راه‌اندازی کردیم که یکی از حوزه‌های تخصصی آن آموزش است. آموزش امنیت در رده‌های مختلف از مدیران تا کارمندان و کارشناسان را شامل می‌شود. با توجه به پلتفرم‌های مختلفی که مرکز فابا برای آموزش در رده‌های مختلف در بانک‌ها دارند، می‌توانیم در زمینه تهیه محتوای دوره‌های متناسب با حوزه امنیت و متناسب با رده کارکنان به مرکز فابا کمک کنیم.

مدیرعامل آدفا افزود: همچنین در زمینه مشارکت در نمایشگاه تراکنش ایران و سمینارها و اسپانسری آن‌ها و موضوعات مورد علاقه دو طرف نیز می‌توانیم با مرکز فابا همکاری داشته باشیم. از سوی دیگر در طرحی که امسال داریم، قرار است ۱۰ جلد کتاب در زمینه‌های تخصصی و مرتبط با بانکداری و تحول دیجیتال با همکاری مرکز فابا منتشر کنیم.

وی ادامه داد: همچنین علاقه‌مند هستیم در زمینه‌هایی که مرتبط با حوزه فعالیت‌های‌مان است در فعالیت‌های مرکز فابا اسپانسر شویم. به این صورت که می‌تواند در این زمینه‌ها در برنامه‌های مرکز فابا اسپانسری شکل گیرد یا می‌توانیم برنامه‌هایی پیشنهاد دهیم و از امکانات مرکز فابا از برای اجرایی کردن آن‌ها کمک بگیریم.

گلستانه در پایان درباره سایر همکاری‌ها بین مرکز فابا و شرکت آدفا گفت: برای دوره آموزشی بانکداری نوین در تلاش هستیم که با همکاری مرکز فابا سیلابس‌های آموزشی متناسب تهیه کنیم که بر اساس سندهای تحول دیجیتال و سندهایی باشد که در دولت و سازمان‌های مختلف نوشته می‌شود. با توجه به اینکه این اسناد مرتبط با حوزه ICT است و یکی از سازمان‌های تاثیرگذار در این حوزه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور است. عضویت من در هیئت‌مدیره سازمان نصر تهران، امکان استفاده از  پتانسیل‌های سازمان نصر در بحث‌های نوین بانکداری بیش‌تر فراهم می‌شود و می‌توانیم طرح‌هایی که در نظام صنفی رایانه‌ای و همچنین طرح‌هایی که در مرکز فابا هست و یا مشکلاتی که در این زمینه‌ها به وجود می‌آیند را از طریق نظام صنفی پیگیری کنیم. امیدواریم در آینده در این زمینه‌ها اتفاقات خوبی بیافتد و بتوانیم با همکاری موثر خدمتی هر چند کوچک در این حوزه انجام دهیم.

محمدمراد بیات، مدیرعامل مرکز فابا نیز در جریان امضای توافق‌نامه همکاری بین این مرکز و شرکت آدفا گفت: در فضای مجموعه فناوری‌های نوین و بحث‌هایی که در این زمینه وجود دارد، آن چیزی که می‌تواند ما را به یک هم افزایی ملی برساند در درجه اول هم‌اندیشی‌ها و پس از آن هم‌گرایی‌ها است. ما می‌توانیم در کنار هم ظرفیت‌های خود را مکمل یکدیگر کنیم و نیازی نیست هر شرکتی به تنهایی تبدیل به مجموعه‌ای با همه زوایای یک موضوع شود. یک شرکت می‌تواند در یک موضوع تخصصی و حرفه‌ای جلو رود و با مواردی مانند توافق‌نامه‌های این چنینی در کنار هم به یک هم‌گرایی برسند که بتواند در سطح ملی به یک هم‌افزایی در راستای سرافرازی ملی بیانجامد.

آغاز همکاری مرکز فابا و شرکت آدفا با امضای توافق‌نامه

شرکت آدفا از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز نموده است تا با بهره‌گیری از توانمندی‌های کادر خود، استفاده از تکنولوژی‌های نوین و به‌کارگیری دانش روز، به عنوان ارائه دهنده راهکارهای مراکز داده، مجازی سازی، امنیت و با خدماتی چون طراحی، اجرا، نظارت و پشتیبانی و نگهداری از سرویس‌های مراکز داده به صورت شبانه‌روزی و تأمین تجهیزات شبکه و مراکز داده در جهت پیشرفت اهداف سازمان‌ها و موسسات در زمینه‌های مختلف فاوا به نحو شایسته‌ای فعالیت نماید.